|
 |
|
Pieskowa Skała:

Po raz pierwszy wzmiankowana była w roku 1315. W dokumencie wydanym przez Władysława Łokietka pojawia się pod nazwą "Peskenstein", prawdopodobnie jako drewniany gród obronny założony przez Henryka Brodatego na terenie dzisiejszej wsi Sułoszowa.
Kazimierz Wielki wybudował na obecnym miejscu (I poł. XIV w.) zamek królewski, jako kolejne ogniwo w łańcuchu obronnym "orlich gniazd".
Zamek składał się z części górnej i dolnej. Zamek górny (nie zachowany) stał na niedostępnej skale Dorotka.
W 1377 r. zamek zostaje nadany Piotrowi Szafrańcowi przez Ludwika Węgierskiego, a Władysław Jagiełło przekazał zamek synowi Piotra Szafrańca, również Piotrowi. Syn Piotra II Szafrańca (kolejny Piotr) oraz jego wnuk (Krzysztof) korzystając z dogodnego położenia zamku, napadali na kupców przejeżdzających doliną. W 1484 r. Krzysztof Szafraniec został za to ścięty na Wawelu. W czasie panowania nad zamkiem rodziny Szafrańców zostaje on przebudowany, a w latach 1542-80 zamieniony w renesansową rezydencję.
Po śmierci ostatniego z Szafrańców Jędrzeja (1608 r.) kilkakrotnie zmienia właścicieli, a w 1640 r. staje się własnością Michała Zebrzydowskiego. Wtedy też zamek zostaje po raz kolejny rozbudowany. Powstają fortyfikacje bastionowe i kaplica św. Michała.
W czasie potopu szwedzkiego (1655 r.) zniszczony i rozgrabiony, a w 1718 r. zniszczony przez pożar odzyskuje dawną świetność po odbudowie (1768 r.) już jako siedziba Wielopolskich.
W roku 1787 zamek gościł króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
W 1842 r. zostaje własnością Mieroszewskich. W wyniku pożaru w roku 1850 została zniszczona, a w 3 lata później zawaliła się najstarsza część zamku, zamek górny stojący na Skale Dorotki.
W czasie Powstania Styczniowego służył jako obóz dla oddziałów Mariana Langiewicza. W tym czasie rosyjska artyleria uszkodziła go i spowodowała kolejny jego pożar.
Później zamek był jeszcze przebudowywany przez Sobiesława Mieroszewskiego, jednak pod koniec XIX w. Mieroszewscy sprzedali zaniedbaną już rezydencję, a nowi właściciele nie byli w stanie jej utrzymać.
W 1903 r. zamek wykupiła spółka Towarzystwo Akcyjne Pieskowa Skała utworzona przez Adolfa Dygasińskiego i przekształciła w luksusowy pensjonat. |
|
|